En semestervecka har gått, två veckor kvar. Ett väder som är lite till och från, men rätt ok ändå. Skönt att bara få vara ledig!
Många av er kanske börjar jobba igen och vill ha en nystart efter att ha pausat med nyttigheterna under semestern eller så kanske ni är nya inom Viktväktarna. Själv är jag bara en vanlig Viktväktarmedlem och gör dessa viktväktaranpassade recepten till er för att jag dels gillar att laga mat/baka och för att jag gillar att peppa andra och dela med mig utav min egen resa/erfarenheter. Man kan äta vanlig husmanskost och gå ner i vikt, det gäller att hitta dom rätta råvarorna och små förändringar så kan man äta samma sorts mat som man gjort tidigare.
Finns några enstaka recept kvar från gamla systemet då det hette Viktväktarna Flex, det är samma som nuvarande BLÅ programmet.
Måndag

Currystroganoff – recept finns ➡ HÄR
Tisdag

Timjansbiff med skysås – recept finns ➡ HÄR
Onsdag

Stekt kassler/fläsk med löksås – recept finns ➡ HÄR
Torsdag

Falafel & blomkålssallad – recept finns ➡ HÄR
Fredag

Tacogratäng med philadelphiaost – recept finns ➡ HÄR
Lördag

Fläskfilé med paprika- & vitlökssås – recept finns ➡ HÄR
Söndag

Biff i kokosmjölk med minimajs & rödlök – recept finns ➡ HÄR
Följ mig gärna på Instagram för mer matinspiration (och lite annat): THERESEMATOCHBAK